Malta Dil Okulları Sosyal Ağlarımız
 

Malta Para Birimi

Malta İngiltere ’den bağımsızlığını 1964 yılında kazandıktan sonra 2007 yılına kadar değişik paralar kullanmıştır. Bunlardan en önemlisi milliyetçilik görüşü ile üretilmiş olan ülkenin kendi parası olan “ Malta Lirası ”dır. Malta Lirası (lira, Maltaca : lira maltija,) uluslar arası para birimi kodu MTL olan paradır. Malta bu parayı 1972 tarihinden 2007 yılının sonuna kadar kullanmıştır. Aynı Türk Lirasının kısaltmasının “ TL ” olduğu gibi Malta Lirasının da bir kısaltması da vardır. Günlük hayatta kullanıldığı zamanlarda “İki malta lirası tuttu.” demek yerine kullanacakları bir kısaltma… Ancak ML değil “ Lm ” dir. Buna rağmen yerel olarak “ ₤ ” ile sembolize edildi. İngilizcede aynı Mısır lirasına Mısır Poundu da dendiği gibi Malta lirasına da Malta Poundu da denir.

Ülke zamanla geliştiğinden ve ilerlediğinden ve ayrıca İngiltere ’den de ayrılıp başlı başına yeni bir devlet olarak tarih sahnesine çıktıktan sonra, çevresini iyi tanımış ve önemli ilişkiler gerçekleştirmiştir. 2004 yılında Avrupa Birliği ’ne de üye olması onun uluslararası vizyonda yer edinmeye çalıştığının bir göstergesidir.

Malta Lirası

Avrupa Birliği ’ne üye devletlerin “ çoğu Euro ” kullanmaktadırlar. Ortak bir para olarak ön plana çıkan malta ulusal para birimi, karşılıklı ekonomik ilişkileri önemli ölçüde kolaylaştırdığı için bazı Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkeler bile günümüzde Euro kullanmaktadırlar. ( Andorra, San Marino, Monako, Vatikan, Karadağ, Kosova ) . Bunun bir gereği olarak Malta 1 Ocak 2008 tarihinde Euro ’ya geçti. 1 Malta Lirası’nın “ 0,429300 Malta Liras” na tekabül ettiği o dönemde yapılan bu hareket ülkenin kalkınmasında çok büyük bir rol oynamıştır.

Malta Lirası 2008 yılının sonuna kadar ülkede kullanılmaya devam edilmiştir. Sonrasında tedavülden kalkan Malta Liraları ’nı sadece “ Malta Merkez Bankası ” geri aldı ve değerince Euro ile değiştirdi.

Gerek düzen, gerekse renk açısından mükemmel bir ahenge sahip olan Malta Lirası ise Para Koleksiyoncularında veya antikacılarda bulunuyor şu günlerde. Bir Malta Lirası ise şu an tedavülde olsaydı 7.16 TL’ye kadar tekabül edilmesi muhtemel bir durum olacaktı.